
Inwentaryzacja infrastruktury podziemnej zlokalizowanej przy ul. Granicznej w Katowicach
25 marca, 2025Wykonanie MDCP wraz z inwentaryzacją sieci podziemnej, na terenie byłego aresztu śledczego w Zabrzu
Na terenie nieruchomości po byłym Areszcie Śledczym przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu, planowana jest przebudowa i rozbudowa istniejących budynków. Przy tego typu inwestycjach konieczna jest mapa do celów projektowych (MDCP). Firma Unimaptech przyjęła zlecenie na wykonanie MDCP wraz z analizą granic nieruchomości. Ze względu na specyfikę i dotychczasowe przeznaczenie nieruchomości istniała obawa, że w obszarze inwestycji mogą istnieć elementy podziemnego uzbrojenia terenu niedostępne do klasycznego bezpośredniego pomiaru. Dlatego też firma Unimaptech zaoferowała i wykonała dodatkową usługę polegającą na detekcji podziemnej sieci uzbrojenia terenu.
Prace terenowe podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie wykonano typowy pomiar geodezyjny obejmujący pomiar sytuacyjno-wysokościowy budynków i innych obiektów budowlanych, a także odszukanie i pomiar punktów granicznych niezbędnych do analizy granic (rys. 1, 2).
W drugim etapie wykonano inwentaryzację obiektów sytuacyjnych oraz uzbrojenia terenu. Dokonano inwentaryzacji 20 studni kanalizacyjnych wraz z niwelacją sieci kanalizacyjnej (rys. 3), a także pomiary radiodetekcyjne i georadarowe w celu odszukania w terenie nieujawnionych na mapach fragmentów sieci uzbrojenia terenu. Poszukiwania przewodów elektroenergetycznych prowadzono za pomocą wykrywacza instalacji podziemnych Leica Ultra Advanced bazującym na nadawaniu i odbiorze fali elektromagnetycznej (rys. 4). Przewody, przez który płynął prąd, zlokalizowano za pomocą technik aktywnej lokalizacji. Przewody, przez które nie płynął prąd, zlokalizowano za pomocą techniki galwanicznej (np. przewód zasilający nieczynny monitoring) lub detekcji reindukowanych fal radiowych. Metoda galwaniczna była możliwa ze względu na dostęp do fragmentów przewodów, do których można było podpiąć przenośny nadajnik w celu dokładniejszego śledzenia nieczynnych przewodów kablowych (rys.5) oraz wyniki (rys.6).
Wskutek prac detekcyjnych zidentyfikowano oraz określono położenie kilkunastu nowych przewodów elektroenergetycznych i sygnałowych o łącznej długości 629 m. Położenie sytuacyjne wykrytych przewodów zostało określone z dokładnością 0,10-0,15 m, natomiast głębokości posadowienia ±0,10m.
Dodatkowo za pomocą georadaru IDS Opera Duo (rys. 7) zweryfikowano ujawnione wskutek radiodetekcji przewody. Odnaleziono nowy przebieg wodociągu o długości 74 m oraz potwierdzono położenie istniejącego ciepłociągu. Skalę ogromu zmian obrazuje mapa porównania z terenem (rys. 8).
Przeprowadzone pomiary umożliwiły zaktualizowanie mapy zasadniczej nie tylko o nowe obiekty na powierzchni terenu, ale także i o obiekty infrastruktury podziemnej. Efektem końcowym pracy jest kompleksowa, aktualna mapa do celów projektowych, która umożliwia wykonanie projektu obejmującą również przebudowę sieci podziemnych, a także uniknięcia niechcianej kolizji z różnymi przewodami występującymi pod ziemią.
autor: Kamila Kuzia