
Scalenie i podział nieruchomości w Latchorzewie
14 lutego, 2025
Wykonanie MDCP wraz z inwentaryzacją sieci podziemnej, na terenie byłego aresztu śledczego w Zabrzu.
2 kwietnia, 2025Inwentaryzacja infrastruktury podziemnej zlokalizowanej przy ul. Granicznej w Katowicach
Podczas wstępnego etapu projektowania inwestycji budowlanej w Katowicach zaistniała konieczność pozyskania informacji o istniejących przewodach podziemnych. Firma Unimaptech podjęła się zadania inwentaryzacji sieci uzbrojenia podziemnego metodą georadarową oraz detekcyjną.
Głównym celem przeprowadzonych badań było potwierdzenie istnienia w terenie ujawnionej na mapach infrastruktury sieci uzbrojenia terenu oraz weryfikacja dokładności położenia pokazanych na mapach obiektów względem ich rzeczywistego położenia w terenie. Dodatkowo założono również możliwość ujawnienia i pomiar obiektów sieci uzbrojenia terenu niepokazanych na mapach (rys. 1).
Prace terenowe zostały przeprowadzone 2 lutego 2025 r.
Za pomocą Zestaw Leica Ultra Advanced wykonano, w zależności od rodzaju przewodu, detekcję elektromagnetyczną i radiodetekcję. Przewody, przez który płynął prąd, zlokalizowano za pomocą technik aktywnej lokalizacji. Przewody, przez które nie płynął prąd (w momencie prowadzenia prac detekcyjnych tj. w godzinach przedpołudniowych), zlokalizowano za pomocą techniki galwanicznej (przewód zasilający latarnie oświetleniowe) lub detekcji reindukowanych fal radiowych. W przypadku detekcji fal radiowych nie jest możliwe określenie rzędnych posadowienia przewodów.
Wykryte przewody zostały określone z dokładnością 0,10-0,15 m, a dokładność określenia głębokości posadowienia wyniosła ±0,10 m.
Następnie za pomocą georadaru IDS Opera Duo sprawdzono prawidłowość detekcji elektromagnetycznej oraz uzupełniono rzędne posadowienia przewodów, których to nie udało się określić metodą radiolokacji. Zastosowano tu technikę pomiarową „livemarking” polegającą na przejazdach oraz wykrywaniu obiektów podziemnych w czasie rzeczywistym (rys. 4 i 5).
Podczas opracowania kameralnego, wykonanych prac terenowych, uzyskano mapę obrazującą przebieg wykrytych przewodów wraz z ich rzędnymi (górna powierzchnia badanego obiektu).
Różnice pomiędzy wartościami rzędnych posadowienia przewodów, pochodzących z obu powyższych metod tj. radiodetekcyjnej i georadarowej, nie przekroczyły 0,20 m.
Przeprowadzone pomiary umożliwiły nie tylko kontrolę i korektę przebiegu podziemnej infrastruktury przedstawionej na mapie zasadniczej, ale także uzupełnienie mapy o nowe obiekty (rys. 6.). Dzięki temu planowana inwestycja obejmie swoim zakresem projekt przekładki sieci uzbrojenia terenu oraz planowanie robót ziemnych w sposób zapobiegający przypadkowym uszkodzeniom istniejącej infrastruktury.
autor: Kamila Kuzia